Del på facebook

Kommunalbestyrelsen

Medlemmer af Kommunalbestyrelsen 1. januar 2018 - 31. december 2021.

Thomas Thors BH2842_250p.png Thomas Thors (A) Borgmester
Tyttebærløkken 4, 3700 Rønne
Tlf. 40 16 03 54
Thomas.Thors@brk.dk
Morten Riis Morten Riis (Ø) Viceborgmester
Holkavej 6, 3760 Gudhjem
Tlf. 20 33 17 27
Morten.Riis@brk.dk 
   

​Søren Schow (V)
Aarsdalevej 4, Ibsker, 3730 Nexø
Tlf. 20 33 18 66
Soeren.Schow@brk.dk

 
Maria Fromseier Kjærgaard

Maria Fromseier Kjærgaard (A)
maria.kjaergaard@brk.dk 

Rene Danielsson

René Danielsson (O)
Lindevej 20, 3782 Klemensker
Tlf. 20 33 21 98
Rene.Danielsson@brk.dk

Carsten Scheibye BH2836_250p.png

​Carsten Scheibye (V)
Havnebakken 26, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 53
Carsten.Scheibye@brk.dk

per ole petersen 400x.jpg
Per Ole Petersen (A)
Engløkken 9, 3730 Nexø
Tlf. 20 49 51 86
Per.Ole.Petersen@brk.dk
Kirsten Wendell​Kirsten Wendell (A)
Sigynsvej 24, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 17 95
kirsten.wendell@brk.dk 
Linda Kofoed Persson
Linda Kofoed Persson (O)
Vestermarievej 6, Vestermarie, 3700 Rønne
Tlf. 20 33 19 85
Linda.Kofoed.Persson@brk.dk
Jonna Nielsen

​​Jonna Nielsen (A)
Pistolstræde 6, 3700 Rønne
Tlf. 40 46 93 37
Jonna.Nielsen@brk.dk

Leif Olsen ​Leif Olsen (F)
Sdr. Strandvej 80, Tejn
3770 Allinge
Tlf. 21 51 10 83
Leif.Olsen@brk.dk 

Maike Fiil (V)
Fasanvænget 8, Sandkås
3770 Allinge
Tlf. 21 51 11 81
Maike.Fiil@brk.dk

Kirstine Van Sabben

Kirstine van Sabben (W)
Krummeledvej 6, Klemensker, 3790 Hasle
Tlf. 51 67 20 57
Kirstine.van.Sabben@brk.dk

 

Erik Lund Hansen​​Erik Lund Hansen (A)
Ndr. Strandvej 42, Tejn, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 52
Erik.Lund.Hansen@brk.dk
kim jacobsen (O) lille.jpg



Kim Jacobsen (O)
Møllegade 19, 3700 Rønne
Tlf. 29 16 74 20
kbkij@@brk.dk

  

Bjarne H. Kirkegaard

Bjarne Hartung Kirkegaard (K)
Pilebroen 11, 3770 Allinge
Tlf. 30 18 19 61
Bjarne.Hartung.Kirkegaard@brk.dk
 Bente Helms

​​
Bente Helms (A)
Muradamsvej 36, Klemensker
3770 Allinge
Tlf. 30 18 20 14
Bente.Helms@brk.dk

 

  Niclas FickNiclas Fick (Ø)
Askeløkkevejen 8, 3720 Aakirkeby
Tlf. 21 51 11 97
Niclas.Fick@brk.dk
 Ole Roedvig         Ole Rødvig (A)
Nørregade 3, 3730 Nexø
Tlf. 21 51 12 09
brian-kofoed venstre.jpg

Brian Kofoed (V)
Bedegadevej 44, 3782 Klemensker
Tlf.  40 19 91 62
Brian.Kofoed@brk.dk

Sabine Nicoline Lyngberg BH 2833_250p.png

 

else merete knoop v.jpg

Sabine Nicoline Lyngberg (O)
Nyker hovedgade 21, 3700 Rønne 
Tlf. 21 51 12 25
Sabine.Lyngberg@brk.dk

 

 





Else Merete Knoop (V)
Stavelund 8
3700 Rønne
Tlf. 23 74 19 25.
Else.Merete.Knoop@brk.dk

Rebecca Douglas Elleby_250x175.jpg

Rebecca Douglas Elleby (A)
Byledsgade 78
3700 Rønne
Tlf. 60 78 10 56
rebecca.douglas.elleby@brk.dk


Dagsordener, referater og mødeplan

Du kan læse alle dagsordener og referater til de politiske udvalg her.

Dagsorden, referater og mødeplan 2021

Dagsordener, referater og mødeplan 2020

Spørgetid

Læs mere om reglerne for spørgetid i Kommunalbestyrelsen her.

Spørgetid (PDF)

Styrelsesvedtægt og forretningsorden

Her kan du læse henholdsvis styrelsesvedtægt og forretningsorden for Kommunalbestyrelsen

Styrelsesvedtægt

Forretningsorden

Ansøgning om tilskud til politisk arbejde efter partistøtteloven

Ansøg om partistøtte her

Vederlag til politikere

Her kan du se en oversigt over vederlag til politikere i Bornholms Regionskommune

Vederlag for 2020

Vederlag for 2019